Nie pozwól, aby alkohol przejął kontrolę

Leczenie alkoholizmu w profesjonalnej placówce to najskuteczniejszy sposób w walce z uzależnieniem. Dowiedz się więcej na temat choroby alkoholowej!

Złość u alkoholików

Jakie emocje dominują wśród alkoholików, nawet tych niewiedzących jeszcze o własnym uzależnieniu? Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dominującą emocją jest złość. Skąd ona się bierze i czy zawsze prowadzi do uzależnienia?
Na szczęście odpowiedź jest negatywna – nie każda złość doprowadzi do tak destrukcyjnych zachowań, jak uzależnienia.

Natomiast wszystkie osoby, które są uzależnione, odczuwają ją w sposób bardziej dotkliwy niż inni. Często powtarzającym się powodem złości u uzależnionych jest nieumiejętność radzenia sobie np.:

  • w pracy,
  • w relacjach z bliskimi,
  • zbytnia potrzeba kontroli,
  • poczucie porażki.

Wiele osób nie umie sobie z takimi emocjami radzić prawidłowo, dlatego sięgają po najprostsze środki zaradcze. Alkohol w początkowej fazie pozwala zapomnieć, rozluźnić się, odgonić złe myśli. Jednak jest to bardzo złudne działanie.

Negatywne emocje

Kiedy takie działanie wejdzie w nawyk, tym trudniej jest choremu radzić sobie z negatywnymi emocjami, a coraz łatwiej przychodzi mu sięganie po ten najłatwiej dostępny środek. Wtedy sam alkohol staje się kolejnym powodem, potęgującym negatywne emocje i kolejne konflikty z otoczeniem. Coraz bardziej uniemożliwia choremu codzienne funkcjonowanie.

Jednym z zadań odwyku dla alkoholików jest nauka radzenia sobie z emocjami. Chory musi nabyć nowe umiejętności i zbudować nowe schematy, zgodnie z którymi będzie postępował, kiedy pojawią się momenty zwątpienia i gorszego samopoczucia. Dzięki temu możliwe jest skuteczne odstawienie alkoholu, natomiast nigdy nie będzie możliwe już całkowite wyleczenie. Chory już do końca życia będzie musiał się pilnować i kontrolować, aby nie wrócić do negatywnych działań.

Chcesz o coś zapytać?

© Copyright 2025 Uzależnienie od alkoholu - All Rights Reserved