Rodzaje terapii antyalkoholowej – jaka dla kogo jest wskazana?

Terapia antyalkoholowa wskazana jest dla każdego, kto wykazuje nadmierne używanie alkoholu. Trudno jednoznacznie określić, ile wynosi nadmierne użycie, ale każde niepokojące nas objawy powinny zostać skonsultowane ze specjalistą.

Terapia dla alkoholika

Terapia dla alkoholików to trudna i złożona kwestia. Najlepsze rezultaty daje leczenie w ośrodku zamkniętym. Terapeuci włączają wtedy jednocześnie leczenie farmakologiczne i psychoterapię. Farmakologia ma na celu zmniejszenie objawów odstawienia, nie będzie jednak skuteczna jako jedyna metoda leczenia. Najważniejszą częścią leczenia jest psychoterapia, która ma na celu pomóc zrozumieć osobie chorej jej problem i jego konsekwencje w życiu.

Terapia leczenia alkoholizmu – podstawowe założenia

Terapia dla alkoholików bazuje na podejściu behawioralno-poznawczym. U jej podstaw leży stwierdzenie, że poprzez zmianę sposobu myślenia można zmienić zachowanie i nastrój. Celem jest zastąpienie myślowych „błędów” poprawnymi. Zakłada się, że terapia leczenia alkoholizmu powinna trwać 18-24 miesięcy. Leczenie w placówce zamkniętej powinna trwać ok. 6-8 tygodni. Później chory powinien korzystać z pomocy ambulatoryjnej – 4-6 miesięcy.

Cele terapii

Terapia antyalkoholowa zakłada przede wszystkim trwałe zaprzestanie picia przez osobę uzależnioną. W jej ramach chory powinien nabyć również odporności psychicznej oraz zwiększyć swoje zdrowie fizyczne, które przez długotrwałe nadużywanie alkoholu jest nadwątlone. Ważne jest również nabycie odpowiednich umiejętności społecznych potrzebnych do rozwiązywania problemów emocjonalnych, które do czasu terapii były rozwiązywane za pomocą alkoholu. To właśnie powoduje, że terapia dla alkoholika jest tak trudna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *