Nie pozwól, aby alkohol przejął kontrolę

Leczenie alkoholizmu w profesjonalnej placówce to najskuteczniejszy sposób w walce z uzależnieniem. Dowiedz się więcej na temat choroby alkoholowej!

Na czym polega program 12 kroków?

Program 12 kroków to metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu. Powstała razem ze stworzeniem ruchu Anonimowych Alkoholików na początku XX wieku. Jej źródłami są ideologia chrześcijańska i psychologia Junga.
Początek terapii zakłada przyznanie swojej bezsilności wobec alkoholu i tego, że stał się on nadrzędną częścią życia. Należy jednak sobie uświadomić, że jakaś wyższa siła może pomóc w zerwaniu z nim. Następnie należy podjąć decyzję, a potem zrobić osobisty inwentarz.

W dalszej części należy przyznać się do błędów – zarówno przed sobą, jak i przed innymi oraz poprosić o pomoc, a następnie tę pomoc przyjąć. W tym momencie jest to ważny element, ponieważ chory musi zacząć pracować nad charakterem. Mogą się wtedy pojawiać porywczość, impulsywność, ponieważ chory nie ma poprawnych schematów radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

Kolejny etap zakłada zwiększanie samoakceptacji chorego i jego problemu. Warto również zrobić listę osób, które zostały w pewien sposób przez chorego „skrzywdzone” w wyniku działania alkoholu i spróbować wymyślić, jak można zadośćuczynić.

Cały czas należy również aktualizować wszystkie elementy, ponieważ proces nigdy nie będzie stały ani zakończony. Podczas programu choremu pomaga osoba, która dłużej jest w trzeźwości. Może dzięki temu służyć swoją radą i doświadczeniem z praktycznego punktu widzenia. Cały proces ma na celu zwiększenie świadomości chorego co do destrukcyjnego wpływu alkoholu, co ma zwiększyć sukces terapii.

Chcesz o coś zapytać?

© Copyright 2025 Uzależnienie od alkoholu - All Rights Reserved