Na czym polega detoks alkoholowy i kto może go przeprowadzić?

Odwyk alkoholowy to poważna decyzja. Zanim osoba chora ją podejmie, musi wiele zrozumieć i przeanalizować, a na końcu zdać sobie sprawę, że sięgnęła dna. Dopiero wtedy jest w stanie przyjąć do wiadomości, że problem jest. Wtedy pojawia się kwestia, od czego zacząć leczenie alkoholizmu.

Detoks alkoholowy

Pierwszym etapem odwyku jest detoks. To zupełne zaprzestanie picia. Chory jest wtedy pod opieką specjalistów, którzy kontrolują jego stan i podają leki zmniejszające dolegliwości. Detoks alkoholowy jest dla chorego bardzo nieprzyjemnym odczuciem, ponieważ organizm przyzwyczajony do alkoholu nie dostaje kolejnej porcji, co wywołuje głód, alkoholowy.

Leczenie w ośrodku

Dopiero po przejściu tego etapu można rozpocząć właściwe leczenie. Składa się ono w dalszym ciągu z farmakoterapii oraz terapii psychologicznej – indywidualnej i grupowej. Leczenie alkoholizmu wymaga współpracy lekarzy kilku specjalności. Trzeba się przygotować również na to, że sam chory będzie często rozdrażniony i niechętny do współpracy.

Zmiana ośrodka

Często pierwszy ośrodek wybrany dla chorego nie będzie odpowiedni. Nie trzeba się wtedy obawiać zmiany. Ważne, aby chory czuł się najbardziej komfortowo, jak to możliwe. Oczywiście odwyk alkoholowy nie będzie łatwy i przyjemny, jednak kiedy przeszkadzają pewne drobnostki, może to stać na przeszkodzie całemu leczeniu. Nie można oczywiście podążać za każdą zgłaszaną niedogodnością – zmiana ośrodka co chwilę nie jest dobrym pomysłem. Może to być sposób chorego na opóźnianie terapii, warto jednak przysłuchiwać się dokładnie temu, na co chory narzeka. Pytanie, od czego zacząć leczenie alkoholizmu  jest trudne, ale trzeba zadać sobie trud i opracować plan, a potem się go trzymać. Warto jednak krytycznie się mu przyglądać i dokonywać w razie potrzeby zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *