Kiedy terapia alkoholowa nie będzie skuteczna?

Problematyka skuteczności terapii alkoholowej jest podstawowym problemem. Bo niestety jest to choroba, której nie można zupełnie wyleczyć. Terapia odwykowa alkoholowa pozwala na określenie osoby, która ją przeszła, mianem „niepijącego alkoholika”. Taka osoba do końca życia musi konsekwentnie mówić „nie” alkoholowi i próbom nacisku ze strony innych.

 

Terapia odwykowa dla alkoholików to nie tylko to, co będzie się działo w ośrodku zamkniętym, a potem także na różnych terapiach i spotkaniach. Jest to proces, który trwa całe życie. Osoba, która się jej podda, nie zostanie przywrócona do stanu, w jakim była przed wpadnięciem w uzależnienie. Podstawową kwestią jest próba rozwiązania problemów emocjonalnych alkoholika, które narosły zarówno przed uzależnieniem, jak i w jego trakcie. Często jest to praca rozpisana na lata.

Terapia odwykowa alkoholowa niestety bywa również nieskuteczna. Wpływ na to może mieć kilka czynników. Podstawowym jest podejście samego chorego. Jeśli nie wierzy on do końca w swój nałóg, a podejmuje leczenie dla „świętego spokoju”, to rezultat nie będzie zadowalający. Taka osoba sama jeszcze nie widzi destrukcyjnego wpływu alkoholu na swoje życie, dlatego nie jest przekonana, że musi z nim definitywnie zerwać.

 

Terapia odwykowa dla alkoholików to również nie tylko terapia samego chorego, ale również jego najbliższych. Ważne w procesie leczenia jest ich podejście, a także pomoc. Nierzadko również te osoby muszą przejść terapię, która pomoże im uporać się ze swoimi problemami, problemami stworzonymi przez alkohol oraz relacjami z chorym. Brak wsparcia może być powodem powrotu wielu alkoholików do nałogu. Jak widać, terapia odwykowa jest trudna i złożona, a na drodze do wyleczenia jest wiele pułapek, które trzeba próbować pokonać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *