Nie pozwól, aby alkohol przejął kontrolę

Leczenie alkoholizmu w profesjonalnej placówce to najskuteczniejszy sposób w walce z uzależnieniem. Dowiedz się więcej na temat choroby alkoholowej!

Terapeuta alkoholowy – jak nim zostać?

Terapie alkoholowe to bardzo wymagające zajęcie. Swój wysiłek wkłada tu nie tylko chory czy jego najbliżsi, ale przede wszystkim terapeuta, który koordynuje wszystkie procesy i stara się zapanować nad problemem.

Terapeuta alkoholowy

Osoba, która planuje kształcić się w tym kierunku, musi zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim do pełnienia tej funkcji niezbędny jest certyfikat Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Placówka ta prowadzi szkolenia dla terapeutów, ale jest to ściśle powiązane z praktyką, więc początkujący terapeuta alkoholowy musi już pracować w placówce z osobami uzależnionymi.

Kwestia zatrudnienia w takiej placówce to autonomiczna decyzja jej dyrektora, który weryfikuje, czy kandydat spełnia wymagania do pracy z osobami z uzależnieniami. Kiedy już kandydat ukończy odpowiednie szkolenie, musi zdać egzamin certyfikujący. Może wtedy samodzielnie prowadzić terapie alkoholowe.

Tematy terapii alkoholowej

Terapeuta, który ma odpowiednią wiedzę, popartą doświadczeniem i odpowiednim certyfikatem, może samodzielnie leczyć uzależnionych. Podstawowy schemat terapii wygląda podobnie. Najpierw lekarz stara się odkryć powody picia, a także wskazuje choremu objawy, jakie powoduje nadmierne spożycie alkoholu. Ma to nakłonić chorego do podjęcia leczenia.

Kolejny punkt to próba odkrycia emocji, które powodują uzależnienie, a jednocześnie nauka radzenia sobie z nimi. Dla każdego chorego tematy terapii alkoholowej są inne, dopasowane do jego indywidualnej sytuacji. Dobry terapeuta będzie umiał dopasować dla konkretnego chorego odpowiednie narzędzia i metody pracy.

Chcesz o coś zapytać?

© Copyright 2025 Uzależnienie od alkoholu - All Rights Reserved