Nie pozwól, aby alkohol przejął kontrolę

Leczenie alkoholizmu w profesjonalnej placówce to najskuteczniejszy sposób w walce z uzależnieniem. Dowiedz się więcej na temat choroby alkoholowej!

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce podjąć leczenia?

Leczenie alkoholika to bardzo trudna i poważna sprawa. Terapia jest zazwyczaj rozpisana na lata i wymaga współpracy terapeuty, chorego oraz najbliższych. Jednak problemem często jest to, że chory nie zdaje sobie sprawy z ogromu problemu i nie chce się leczyć. Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Leczenie alkoholika

Podjęcie leczenia przez osobę chorą jest jedną z ważniejszych decyzji. Jednak nie jest to koniec problemów. Samo leczenie będzie wymagało od chorego wielu wyrzeczeń, walki z samym sobą oraz upadków. Warto to uświadomić osobie chorej i jej rodzinie. Niestety leczenie nigdy nie przebiega łatwo i bezproblemowo.

jak pomóc alkoholikowi, prywatne ośrodki leczenia uzależnień, terapia uzależnień, terapia alkoholizmu

Jakie są objawy alkoholizmu?


Jak rozpoznać, że ktoś nam bliski ma problem alkoholowy? Jest to bardzo trudna kwestia. Każdy z nas ma zapewne w środowisku osoby, które piją więcej niż pozostali. Czy można ich już nazwać alkoholikami?

Niestety nie jest to takie proste i sama ilość wypijanego alkoholu nie świadczy jeszcze o chorobie, jakkolwiek znacząco większa ilość jest powodem do niepokoju. Obiektywną ocenę może wydać tylko terapeuta, jednak jeśli przez czyjeś picie życie codzienne rodziny czy praca danej osoby ulegają rozpadowi, to wtedy nie ma wątpliwości – mamy do czynienia z chorobą.

Ośrodek zamknięty czy terapia?

Po określeniu problemu trzeba zadać sobie trud uświadomienia, że leczenie należy podjąć w ośrodku zamkniętym, w którym będzie można zneutralizować objawy odstawienia. Najczęściej najtrudniej do tego przekonać samego chorego, ponieważ rodzina, często po latach życia z taką osobą nie widzi innego sposobu leczenia.

Pojawia się wtedy pytanie, jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć. Można z nim próbować rozmawiać, tłumaczyć, pokazywać problem, jednak często nie przynosi to rezultatów. Warto zgłosić się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień lub profesjonalnego terapeuty, który pokaże sposoby, aby chorego przekonać do leczenia. Ma on więcej narzędzi i praktyki w kontaktach z osobami chorymi i wypierającymi swój problem.

Chcesz o coś zapytać?

© Copyright 2025 Uzależnienie od alkoholu - All Rights Reserved