Jak nie pić?

Problem alkoholizmu jest poważny, a decyzja o zaprzestaniu picia, bardzo trudna. Jednak samo wytrzeźwienie nie jest najtrudniejszą rzeczą w życiu alkoholika. Codziennie musi on walczyć ze sobą, aby nie sięgnąć znowu po alkohol.

 

Każdy alkoholik może mieć gorsze dni i mieć powód do powrotu do picia. Jednak podczas terapii chory uczy się, co robić, aby nie wrócić do nałogu.

 

Najważniejsze to zdanie sobie sprawy z tego, że alkoholik nie powinien już nigdy wypić ani kropli alkoholu. Jest to szczególnie ważne do uświadomienia sobie również przez najbliższych chorego. Często osoby, które widzą sukces leczenia u alkoholika, w pewien sposób „pozwalają” mu na jeden mały kieliszek w nagrodę, w końcu tak długo udaje mu się utrzymać trzeźwość. Jest to jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ alkoholik nie umie już wypić jednego kieliszka. On od razu wraca do ostrego picia w najgorszej fazie.

 

Jednym ze sposobów na zagłuszenie głodu alkoholowego jest zjedzenie lub wypicie czegoś słodkiego. Smak słodki pozwala na nieodczuwanie potrzeby wypicia alkoholu, który ma specyficzny smak. Nie jest to co prawda zbyt dietetyczne zalecenie. Zamiast słodyczy można spróbować z owocami.

 

Alkoholicy zachęcani są również do korzystania z wzajemnej pomocy. Kiedy pojawia się głód, należy zadzwonić do bardziej doświadczonego kolegi, który będzie wiedział, jakich słów użyć, aby odwieść alkoholika od złamania się i przerwania terapii.

 

Warto sobie uświadomić, że choroba ta jest nieuleczalna i takie momenty mogą się zdarzać. Chory musi sam wypracować najskuteczniejszą dla siebie ścieżkę uniknięcia zerwania terapii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *