Dobra wola jest potrzebna do skutecznego leczenia alkoholizmu

Alkoholizm jest poważną chorobą. Jednak wiele osób uważa tak tylko wtedy, gdy słyszy o osobach chorych gdzieś daleko, poza ich codziennością. Gdy problem dotyka kogoś z ich bliskich, łatwo jest go wytłumaczyć i odsuwać. Trudno wtedy mówić, że to alkoholizm. Jednak taka postawa nie sprzyja ani choremu, ani jego środowisku. Terapia jest niezbędna. Istotnym jej elementem jest dobrowolne leczenie alkoholika.

Terapia alkoholowa zamknięta

Najważniejszym punktem w terapii jest terapia alkoholowa zamknięta. Tylko taka forma zapewnia oczyszczenie organizmu z alkoholu i pozbycie się skutków ubocznych jego działania. Służą do tego farmaceutyki, które są podawane choremu pod kontrolą specjalistów. Kolejną metodą jest terapia indywidualna oraz grupowa. Terapia indywidualna pozwala na poznanie powodów picia oraz nauczenie się sposobów radzenia sobie z problemami emocjonalnymi. Terapia grupowa pozwala na oswojenie się z przyznaniem się do problemu przed społecznością, z którą chory będzie się musiał w niedalekiej przyszłości zmierzyć. Taka terapia trwa jednak krócej, natomiast terapia indywidualna powinna być prowadzona przez cały czas leczenia.

Terapia alkoholowa online

W ostatnim czasie pojawiła się nowa forma terapii – terapia alkoholowa online. Jest to dodatkowa forma wsparcia oferowana przez ośrodki, mająca pomóc chorym w momentach załamania. Kiedyś taką funkcję spełniały telefony. Najważniejsza w tej kwestii jest dobrowolne leczenie alkoholika. Tylko taka terapia może przynieść efekty, ponieważ jest to bardzo wymagające leczenie, które bez dobrej woli nie powiedzie się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *