Częste przyczyny alkoholizmu – przegląd

Alkoholizm to choroba, chociaż wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Jak są typowe objawy i jakie leczenie podjąć?

Objawy alkoholizmu

Na początku nic nie wskazuje na problem. Ktoś po prostu lubi się dobrze bawić, a do tego trochę wypić. Trudno jest uchwycić tę granicę, kiedy „trochę więcej” przechodzi w „za dużo”. Często sam alkoholik ukrywa pewne objawy, które świadczą o chorobie. Wśród nich można wymienić objawy odstawienia – zaburzenia rytmu serca, drżenie rąk, nadwrażliwość, lęki. Kiedy już chory nie może sobie wyobrazić dnia bez czegoś mocniejszego, problem jest poważny.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie choroby najlepiej podjąć w ośrodku zamkniętym. Pozwoli on się odciąć od toksycznego środowiska i przeprowadzić skuteczną terapię. Ważne jest jednak samo podejście chorego. Często terapia będzie nieskuteczna, jeśli chory sam nie jest do niej przekonany i jest tam niejako „na siłę” – zmuszony przez rodzinę, znajomych. Oczywiście terapia może pomóc osobie uzależnionej zdać sobie sprawę z tego, że jego nałóg niszczy życie jemu i jego bliskim.

 

Co po leczeniu?

Dużym problemem jest również powrót chorego do „normalnego” życia. Chory powinien się odciąć od środowiska, które zapewne jest jedną z powodów choroby. Ta kwestia jest jedną z przyczyn niepowodzenia w leczeniu. W tej fazie alkoholizm wciąż jest poważnym problemem. Najbliżsi powinni pomóc choremu uporać się z problemem i zerwać toksyczne relacje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *