Co się dzieje z organizmem w fazie odstawienia?

Pierwszym punktem procesu odwykowego jest drastyczne zerwanie z trującą substancją. Organizm, przyzwyczajony do ciągłej dawki alkoholu, zaczyna się go dopominać w bardzo dla chorego nieprzyjemny sposób.

 

Podstawowe objawy abstynencji to ból głowy, wahania nastroju, drgawki, wymioty, bezsenność, potliwość, wzrost ciśnienia, lęk czy nawet urojenia. Jak widać, objawy dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej – jest to ważna kwestia, że alkohol uzależnia na obu tych polach.

 

Co należy zrobić z chorym w tej ostrej fazie? Przede wszystkim powinien on się znajdować pod opieką specjalistów. Jeśli został zgłoszony to ośrodka, sprawa jest ułatwiona. Jeśli jednak te objawy pojawiły się po samodzielnej próbie zerwania z nałogiem, należy natychmiast wezwać pomoc. Osoba niemająca doświadczenia z uzależnieniami nie może stwierdzić stopnia uszkodzenia organizmu w wyniku działania alkoholu, a tym samym nie może bezpiecznie podać żadnych leków.

 

Osoba uzależniona, która zostaje odcięta od niebezpiecznej substancji, powinna się znajdować w miejscu bezpiecznym, w miarę komfortowym, a jednocześnie uniemożliwiającym jej zrobienie sobie albo komuś innemu krzywdy. Specjaliści z odpowiednim doświadczeniem wiedzą, kiedy podać odpowiednie leki zmniejszające te negatywne dolegliwości, które jednak nie znikną zupełnie. Wynika to z faktu, że organizm musi się oczyścić z trucizny, dlatego odpowiedź organizmu jest gwałtowna. Nie ma możliwości, aby znacząco zmniejszyć nieprzyjemne doświadczenia z tego okresu, ale jest to niezbędne, aby przejść do kolejnych etapów leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *